Ulga podatkowa – Ulga termo-modernizacyjna

Jak uzyskać zwrot podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej:

1. Jeśli jesteś zatrudniony na umowę o pracę, pracodawca przygotowuje i przekazuje ci PIT-11. Na jego podstawie Ministerstwo Finansów przygotowuje dla ciebie PIT-37.
(Jeśli samodzielnie opłacasz zaliczki na podatek dochodowy i obowiązuje cie PIT-36 lub PIT-28 dla płatników podatku ewidencjonowanego, to także możesz skorzystać z ulgi. Jeśli obowiązuje cię inny PIT to niestety nie możesz odliczyć kosztów mikroinstalacji od dochodu).

2. Zaloguj się na https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/
Logujesz się za pomocą profilu zaufanego lub podając swój PESEL i kwoty przychodu z PITów z poprzednich dwóch lat. Jeśli nie miałeś dochodów w poprzednich latach to musisz skorzystać z profilu zaufanego.

3. Po zalogowaniu zobaczysz przygotowany w twoim imieniu odpowiedni PIT, który możesz edytować jeśli coś się nie zgadza. Na tym etapie musisz dodać załącznik PIT-0, który umożliwia wykazanie różnych odliczeń od dochodu, w tym ulgi termomodernizacyjnej.

4. Kwota do odliczenia od podatku z tytułu ulgi termomodernizacyjnej obejmuje różne inwestycje i materiały ( wykaz –> https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/wykaz-rodzajow-materialow-budowlanych-urzadzen-i-uslug-zwiazanych-z-realizacja-przedsiewziec-termomodernizacyjnych/ )
Skompletuj faktury. Pamiętaj, że musisz je przechować przez 5 lat.
Uwaga! Ulga przysługuje tylko, jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem budynku jednorodzinnego, niebędącego w budowie, którego dotyczy inwestycja. Panele mogą być na innym budynku lub na gruncie, ale muszą zasilać dom. Można odliczyć inwestycje rozpoczęte, jeśli zakończy się je maksymalnie w 3 lata. Maksymalna kwota to 53 tysiące za ciebie (+ 53 tysiące za współwłaściciela domu).

5. Oblicz kwotę do odliczenia:kwota do odliczenia = wartość brutto z umowy na instalację fotowoltaiczną – kwota otrzymana z programu MójPrąd + inne udokumentowane koszta na termomodernizację
Wyliczoną kwotę wpisujesz w pola 27 i/lub 28 jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem.
6. Po wpisaniu tych i innych zmian w swoim PITcie zapisujesz zmiany i przesyłasz do Ministerstwa. Wszystko on-line.
Masz czas do 30 kwietnia!